David’s School Board Experience

  • First elected Trustee in 2002
  • Chair of the Board (2012-2014)
  • Vice Chair of the Board (2010-2012)

School Board Committees

  • Chair, Finance and Planning Committee (2008-10 and 2017-present)
  • Chair, Buildings, Property and Transportation Committee (2002-04 and 2015-17)
  • Chair, Human Resources and Policy Committee (2005-08 and 2014-15)
  • Member, Buildings, Property and Transportation Committee (2005-10)
  • Member, Communications and Community Relations Committee (2006-07 and 2017 to present)
  • Member Human Resources and Planning Committee (2009-10 and 2015-16)
  • Member, Education Committee (2002-04)
  • Member, Finance and Planning Committee (2004-05)
  • Member, Negotiations Committees (2002-present)
  • Member, Building Support for Public Education Ad Hoc Committee (2006)
  • Member, Education Support Fund Committee (2002-04)
  • Member, Workplace, Health and Safety Committee (2002-03)
  • School Division Representative on the Fort Garry Community Network (2005-06, 2009-10 and 2016-17)
  • School Division Representative on the Fort. Garry-St. Norbert Healthy Child Coalition (2016-present)